Szczepienie przeciwko COVID-19 w centrum medycznym w stolicy Izraela, Jerozolimie. (Fot. Mahmoud Illean / AP Photo)

Rząd Izraela: Trzecia dawka szczepionki jest skuteczna

Trzecia dawka szczepionki Pfizer/BioNTech na COVID-19, podawana osobom w wieku 60 i więcej lat, zapewnia im – 10 dni po podaniu – cztery razy większą ochronę przed zakażeniem niż gwarantowały to dwie dawki – wynika z danych przedstawionych przez resort zdrowia Izraela.

Ministerstwo zdrowia Izraela opublikowało wyniki analiz dotyczących skuteczności trzeciej dawki szczepionki na COVID-19, które wcześniej zostały zaprezentowane na spotkaniu panelu ekspertów ds. szczepień.

W niedzielę wyniki analiz opublikowano na stronie internetowej izraelskiego Ministerstwa Zdrowia. Udostępnione informacje nie zawierają jednak szczegółowych danych na temat badania skuteczności trzeciej dawki szczepionki Pfizer/BioNTech.

W Izraelu trzecią dawkę dwudawkowej szczepionki Pfizer/BioNTech otrzymało już ok. 1,5 mln osób. Trzecią dawkę może obecnie otrzymać w Izraelu każdy, kto ukończył 40 lat. W ubiegłym tygodniu trzecią dawkę szczepionki przyjął premier Izraela, Naftali Bennett, który apelował do obywateli kraju, aby “szczepili się trzecią dawką, by uniknąć czwartego lockdownu”.

Izrael mierzy się obecnie z falą zakażeń koronawirusem napędzaną przez transmisję wariantu Delta (B.1.617.2, wariant wykryty po raz pierwszy w Indiach).

Na podstawie danych zebranych przez Instytut Gertnera i Instytut KI, urzędnicy resortu zdrowia informują, że 10 dni po otrzymaniu trzeciej dawki osoby zaszczepione nią, mające więcej niż 60 lat, są cztery razy bardziej chronione przed zakażeniem niż po otrzymaniu dwóch dawek. Z kolei ich ochrona przed ciężkim przebiegiem COVID-19 i hospitalizacją jest większa o pięć do sześciu razy.

W ostatnich tygodniach resort zdrowia Izraela alarmował, że poziom ochrony przed zakażeniem seniorów, którzy byli szczepieni jako pierwsi w ramach programu szczepień realizowanego w Izraelu od grudnia, zmniejsza się wraz z upływem czasu.

Szczepienia trzecią dawką szczepionki na COVID-19 rozpoczęto w Izraelu 30 lipca.

Źródło: https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/koronawirus/rz%c4%85d-izraela-trzecia-dawka-szczepionki-jest-skuteczna/ar-AANC8rn?li=BBr5MK7

Przewiń do góry