Powrót do szkół bez nauczycieli. „Takiego roku nie było”

Chociaż 1 września i powrót do szkół już za dwa dni, to część liceów, techników czy podstawówek wciąż nie ma skompletowanej kadry. Niewykluczone, że uczniowie np. zamiast biologii będą mieć geografię, zamiast fizyki matematykę, a uczyć ich będą emeryci albo studenci. Niektórych przedmiotów nie będzie w ogóle.

W Zespole Szkół Rzemiosła w Łodzi w tym roku fizyki nie będzie, przynajmniej w części klas. Dyrektor matematyka też już nawet nie szuka, bo wie, że nie znajdzie. Ma trzech innych to rozdzieli im nadgodziny.

– Tydzień temu dowiedziałem się, że matematyczka bierze urlop dla poratowania zdrowia, podobnie jak anglista – wyjaśnia skąd braki kadry tuż przed powrotem do szkół Marcin Józefaciuk, dyrektor ZSR w Łodzi. Sam jest anglistą, i tylko dzięki temu z tym przedmiotem będzie trochę łatwiej.

– Jak już nie będzie komu dać, to ja wchodzę i uczę. W ramach wolontariatu – mówi, bo obowiązki dyrektorskie musi wypełnić, tylko już po godzinach.

– Może nie widać, nie słychać, ale drżę – stwierdza Paweł Maślej, dyrektor SP nr 5 w Krakowie i opowiada, jak u niego wygląda kompletowanie kadry. Najpierw stawał na głowie, żeby znaleźć nauczyciela hiszpańskiego. Po miesiącach niepewności udało się – młodzież uczyć będzie rodowity Hiszpan. Pewnie będzie kłopot z porozumiewaniem się, ale najważniejsze, że jest. Godziny angielskiego dyrektor rozdzielił już pomiędzy czterech pracujących anglistów. Szukał jeszcze biologa. Udało się znaleźć w sierpniu, ale gdy wystawił skierowania na badania pracy, dostał informację, że kandydat jednak rezygnuje. Innych CV nie ma.

– Do tego w ubiegłym tygodniu okazało się, że wycofał nam się trener piłki nożnej – wspomina Maślej. – Stąd dyrektorzy drżą, bo do 1 września nie możemy być niczego pewni.

Matematyk – wpłynęła jedna oferta, ale kandydat nie miał pełnych kwalifikacji. Fizyk – nie wpłynęła żadna oferta. Oligofrenopedagog (pracuje z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie) – cztery wakaty, kilka ofert, dwie osoby się zdecydowały, dwa miejsca wciąż wolne. Tak tuż przed powrotem do szkół wygląda poszukiwanie pedagogów w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 12 we Wrocławiu.

– Takie sytuacje się zdarzały, ale ten rok jest wyjątkowy – stwierdza Izabela Wojtycka, dyrektorka ZSP nr 12.

Źródło: https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/powr%c3%b3t-do-szk%c3%b3%c5%82-bez-nauczycieli-%e2%80%9etakiego-roku-nie-by%c5%82o%e2%80%9d/ar-AANTb31?li=BBr5MK7

Przewiń do góry