fot. OLIVIER HOSLET/AFP/East News Więcej: https://biznes.radiozet.pl/News/Majatek-Mateusza-Morawieckiego.-Co-posiada-premier-i-jego-zona

Mateusz Morawiecki skomentował “lex TVN”. “Niech każdy sobie odpowie na pytanie”

– Czy chcielibyśmy, żeby była możliwość nabywania udziału w mediach, czyli wpływu na polskie społeczeństwo, przez biznesy czy przedsiębiorców albo jakieś inne podmioty z całego świata? – pytał Mateusz Morawiecki. W ten sposób premier odniósł się do tzw. lex TVN.

W środę Sejm ma zająć się nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji, która ma zakazać firmom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego pośredniej kontroli nad stacjami telewizyjnymi, działającymi na podstawie koncesji wydanej w Polsce. Tym samym projekt uderza w stację TVN, która należy do kapitału ze Stanów Zjednoczonych i działa w ramach spółki Polish Television Holding z siedzibą w Holandii.

Premier: Poważne państwo musi mieć mechanizmy regulacyjne

Do tzw. lex TVN odniósł się Mateusz Morawiecki. – Jak już wielokrotnie wyjaśniałem. Warto sobie zadać takie pytanie: czy chcielibyśmy my, Polacy, żeby bez żadnych przeszkód polskie media, duże, średnie, zwłaszcza te znaczące, ale także czasami regionalne ważne media, żeby były bez żadnych interwencji regulacyjnych nabywane przez kogokolwiek z całego świata? Załóżmy, że ograniczamy nasze tutaj jakby życie gospodarcze do tych krajów, które najlepiej znamy, do krajów UE, z nimi najbliżej współpracujemy, rozumiemy, nawet EOG [Europejski Obszar Gospodarczy – przyp. red.] – powiedział premier, podkreślając, że “to coś zrozumiałego”.

– Ale niech każdy sobie w sumieniu odpowie na takie pytanie: czy chcielibyśmy, żeby była możliwość nabywania udziału w mediach, czyli wpływu na polskie społeczeństwo, przez biznesy czy przedsiębiorców albo jakieś inne podmioty z całego świata? Ja sobie odpowiadam jednoznacznie: poważne państwo musi mieć mechanizmy regulacyjne, dlatego ustawa uszczelniająca w tym zakresie nie jest przeciwko komukolwiek, tylko jest ustawą, która ma na celu zapobiegać w przyszłości takim ewentualnym akwizycjom, fuzjom czy zakupom, które mogą być dokonywane przez podmioty spoza EOG i potem mogą potem wpływać na rzeczywistość naszą – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Źródło: https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/mateusz-morawiecki-skomentowa%c5%82-lex-tvn-niech-ka%c5%bcdy-sobie-odpowie-na-pytanie/ar-AAN9F0S?li=BBr5MK7

Przewiń do góry