“Lex TVN”: Polacy negatywnie o Kukizie i Witek

Zdaniem większości Polaków wprowadzenie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, tzw. lex TVN wpłynie negatywnie na stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Ankietowani krytycznie oceniają zachowanie marszałek Sejmu Elżbiety Witek i posłów Kukiz’15 – informuje Onet.pl

Ustawa lex TVN przeszła przez Sejm przy sprzeciwie opozycji i kilku posłów Porozumienia. Teraz wszystkie oczy skierowane będą na Senat, a później znów na Sejm, gdzie PiS będzie musiał zgromadzić 231 głosów przeciwko senackiemu wetu.

Po przyjęciu przez Sejm lex TVN, mimo apeli amerykańskich polityków, Biały Dom rozważa nałożenie sankcji na Polskę — podało w piątek radio RMF FM. Administracja Joe Bidena ma być „zawiedziona i poirytowana” działaniami Warszawy, uważając je nie tylko za skierowane przeciwko Stanom Zjednoczonym, ale także przeciwko podstawom demokracji. Możliwe sankcje to brak zaproszenia od Joe Bidena dla Polski na światowy szczyt demokracji czy blokada sprzedaży czołgów Abrams.

W piątek Kantar przeprowadził sondaż na zlecenie Platformy Obywatelskiej. W ocenie 68 proc. ustawa lex TVN jest zła. Popiera ją tylko 24 proc. respondentów, a 8 proc. nie ma w tej kwestii zdania.

Krytycznie Polacy oceniają również zachowanie marszałek Sejmu Elżbiety Witek, która podjęła decyzję o reasumpcji głosowania nad wnioskiem o odrodzenie obrad. Negatywnie marszałek oceniło 69 proc. ankietowanych. 23 proc. popiera jej decyzję, a 7 proc. nie ma zdania.

Również 69 proc. źle oceniło zachowanie posłów Kukiz’15, którzy twierdzili, że pomylili się w głosowaniu, a następnie poparli tzw. ustawę medialną.

W ocenie 62 proc. badanych, propozycja Prawa i Sprawiedliwości negatywnie wpłynie na stosunki na linii Warszawa — Waszyngton.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów telefonicznych (CATI) na próbie 800 dorosłych Polaków.

Źródło: https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/opinie/lex-tvn-polacy-negatywnie-o-kukizie-i-witek/ar-AANlgQy?li=BBr5MK7

Przewiń do góry