PAP

Jarosław Gowin poza rządem.

Minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin został wyrzucony z rządu. O dymisji Gowina poinformował rzecznik rządu Piotr Mueller.

  • Premier zdymisjonował wicepremiera Jarosława Gowina ze stanowiska
  • Oficjalnymi powodami jest krytyka zmian zawartych w Polskim Ładzie i zbyt wolne prace nad ułatwieniami w budowie domów bez pozwolenia
  • Na stanowisku ministra rozwoju, pracy i technologii do czasu powołania następcy ministra resortem pokieruje Mateusz Morawiecki
  • To kolejna dymisja w karierze Jarosława Gowina

– Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o odwołanie wicepremiera Jarosława Gowina ze stanowiska – poinformował rzecznik rządu.

– Pomimo tego, że wicepremier Jarosław Gowin podpisał się pod Polskim Ładem, jego działania w ostatnim czasie podważają działania w ramach Zjednoczonej Prawicy – uzasadniał decyzję o dymisji Gowina rzecznik rządu. Równocześnie zarzucił wicepremierowi “nierzetelne” komentowanie reformy podatkowej zaproponowanej w ramach Polskiego Ładu.

Powody dymisji

Piotr Mueller odnosił się w ten sposób do krytyki pod adresem rozwiązań podatkowych, którą w ostatnich tygodniach prezentuje Jarosław Gowin. Mówił m.in. o tym, że “kilka milionów ciężko pracujących Polaków” zapłaci wyższe podatki, a całą reformę określał jako “socjalistyczną”.

W oficjalnej narracji zaprezentowanej przez rzecznika rządu kolejnym z powodów dymisji ma być niezadowalające tempo prac nad ustawą o łatwiejszej procedurze budowy domów do 70 m kwTe same argumenty pojawiły się przy dymisji Anny Korneckiej dzień po krytyce Polskiego Ładu z jej strony. Równocześnie tego samego dnia projekt ustawy został wyłożony do konsultacji.

Gowin znów poza rządem

Dymisja Jarosława Gowina ze stanowiska wicepremiera nie jest jego pierwszą utratą tego stanowiska. Jako minister nauki i szkolnictwa wyższego był zastępcą szefa rządu od 16 listopada 2015 r. do 8 kwietnia 2020 r. Przed rokiem w proteście przeciwko organizacji tzw. wyborów kopertowych podał się do dymisji. Fotel wicepremiera objęła wówczas Jadwiga Emilewicz, którą jednak zastąpił, powracając do rządu 6 października.

Polityk był także członkiem rządu Donalda Tuska – od listopada 2011 r. do maja 2013 r. pełnił urząd ministra sprawiedliwości.

Źródło: https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/dymisja-jaroslawa-gowina-szef-porozumienia-odchodzi-z-rzadu/znl3emb

Przewiń do góry