oto: Rafał Michałowski / Agencja Gazeta

Ilu uczniów chodzi na religię?

Działacze Nowej Lewicy przeprowadzili ankietę w warszawskich szkołach. Wynika z niej, że tylko 35 proc. uczniów szkół średnich uczęszcza na religię. Znacznie więcej w szkołach podstawowych, bo aż 79 proc. dzieci. – Niech pan nie wprowadza przymusu religijnego w Polsce. To się nie uda, natomiast będzie to kosztowało wiele zdrowia dzieci – zaapelowała radna Agata Diduszko-Zyglewska do do ministra edukacji Przemysława Czarnka.

Radna Warszawy Agata Diduszko-Zyglewska z Nowej Lewicy zorganizowała konferencję prasową na temat religii w szkołach. Radną zaniepokoił pomysł ministra edukacji Przemysława Czarnka, który chce, aby uczniowie mieli obowiązek chodzenia na religię albo etykę. Postanowiła więc sprawdzić, ilu uczniów chodzi na religię w warszawskich szkołach.

– W zakończonym roku szkolnym doszło do fali odejść uczniów i uczennic z nieobowiązkowych lekcji religii. Ta fala zwiększyła się po dramatycznych wydarzeniach ubiegłej jesieni, kiedy zaostrzono w Polsce prawo antyaborcyjne wprowadzając możliwość torturowania ciężarnych kobiet – powiedziała Agata Diduszko-Zyglewska.

Radna poprosiła warszawski ratusz o dane, ilu uczniów zrezygnowało z zajęć religii. Władze Warszawy odpowiedziały jej, że we wrześniu przeprowadzą ankietę w szkołach. Działacze Nowej Lewicy postanowili nie czekać i sami ją przeprowadzili.

W szkołach średnich na religię chodzi 35 proc. uczniów

Na ankietę radnej odpowiedziała prawie połowa szkół. Jak się okazało, w szkołach podstawowych w zajęciach z religii w ubiegłym roku szkolnym brało udział średnio 79 proc. uczniów. – To nie jest duża zmiana w kontekście poprzednich badań, które robił ratusz – mówi radna Diduszko-Zyglewska. Jak podaje Wyborcza.pl, z badania Miejskiego Biura Edukacji w 2019 roku wynikało, że na religię chodziło 78 proc. uczniów w szkołach podstawowych, a w szkołach średnich – 44 proc. w liceach i 41 proc. w technikach.

Źródło: https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/ilu-uczni%c3%b3w-chodzi-na-religi%c4%99-zaskakuj%c4%85ca-odpowied%c5%ba/ar-AAN91Be?li=BBr5CAq

Przewiń do góry