© WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News Duda podpisał "lex Izera". Polskie lasy do wycinki!

Duda podpisał “lex Izera”. Polskie lasy do wycinki!

Spacer po lesie niedługo będzie tylko wspomnieniem? Andrzej Duda podpisał ustawę tzw. “lex Izera”, więc na gruntach Lasów Państwowych powstaną nowe inwestycje. Koalicja Klimatyczna już grzmi, że „prezydent wydał wyrok na polskie lasy”.

Andrzej Duda znów chwycił ochoczo za długopis, tym razem pozwalając na wycinkę drzew. Podpisał ustawę tzw. lex Izera, dając zielone światło uruchomieniu fabryki polskiego samochodu elektrycznego w Jaworznie. Jego podpis pozwoli też na inwestycje w Stalowej Woli, a konkretnie na gruntach należących do Lasów Państwowych. Podpisana przed Dudę ustawa daje dwa lata na zamianę gruntów Lasów Państwowych w Jaworznie i Stalowej Woli na inne grunty Skarbu Państwa. Zgodnie z przepisami, ustawie nie podlegają obszary objęte różnymi formami ochrony przyrody. Jak wyjaśnia Gazeta.pl, „ustawa pozwoli inwestorom zamienić tereny Lasów Państwowych na inne działki i bez dodatkowych kosztów wyciąć drzewa pod inwestycje”.

Żegnajcie drzewa, prezydent was nie kocha, więc musicie umrzeć. A jeszcze kilka miesięcy temu Lasy Państwowe, w ramach ogólnopolskiej akcji #sadziMy, sadziły lasy z Dudą i przygotowano wówczas 100 tysięcy sadzonek.

Duda pozwoli wycinać drzewa w Lasach Państwowych

Prezydent zapewnia, że wycinka drzew to nic złego, bo tereny, na których powstaną inwestycje w Jaworznie i Stalowej Woli, to obszary poprzemysłowe, mało wartościowe dla Lasów Państwowych. Podkreślił, że to grunty, które historycznie były gruntami leśnymi. Co więcej, w ramach rekompensaty Lasy Państwowe  dostaną ekwiwalentne obszary, “na których rzeczywiście może być realizowana z powodzeniem gospodarka leśna, często już jest realizowana”. Jeśli na gruntach podlegających wymianie nie powstanie w ciągu dziesięciu lat inwestycja, Lasy Państwowe będą mogły ubiegać się o ich zwrot.

Na gruntach w Jaworznie ma powstać fabryka samochodów elektrycznych Izera. W przypadku gruntów w Stalowej Woli, nie wskazano jakie inwestycje będą tam realizowane, ale pojawiły się informacje, że interesują się nimi dwaj inwestorzy zagraniczni.

Źródło: https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/duda-podpisa%c5%82-lex-izera-polskie-lasy-do-wycinki/ar-AANRUFB?li=BBr5MK7

Przewiń do góry