Centralne zarządzanie regionalnymi lotniskami? Niepokój po ogłoszeniu rządowej strategii

To dokument, na który branża lotnicza – z zarządzającymi lotniskami regionalnymi na czele – czekała wiele lat. I doczekała się “bardzo słabego dokumentu, pełnego sprzeczność”, z którego wynika przede wszystkim jedno – rząd zbuduje CPK, a reszta obecnych na rynku podmiotów ma złożyć się na jego sukces. Szef gdańskiego portu lotniczego nie ukrywa goryczy.

  • Ze strategii napisanej w Ministerstwie Infrastruktury wynika, że państwo, które ma udziały w prawie wszystkich lotniskach w Polsce, chce wpływać na „kształtowanie pożądanego kształtu sieci lotnisk w Polsce”. Sercem systemu ma być CPK. 
  • Mają na tym stracić wszystkie pozostałe porty. W rządowej strategii zapisano, ilu pasażerów ma „oddać” każde z lotnisk, by Centralny Port Komunikacyjny miał ułatwiony start w 2028 roku.
  • O Polityce rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce rozmawiamy z Tomaszem Kloskowskim, prezesem Portu Lotniczego w Gdańsku.

Źródło: https://www.portalsamorzadowy.pl/inwestycje/centralne-zarzadzanie-regionalnymi-lotniskami-niepokoj-po-ogloszeniu-rzadowej-strategii,305861.html

Przewiń do góry