Andrzej Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy.

Andrzej Duda w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie. Zasugerował też, że bogate kraje — w tym Polska — niewystarczająco solidarnie postąpiły w obliczu pandemii Covid-19, a także wobec konfliktów na Ukrainie, w Syrii czy Libii.

Andrzej Duda podczas 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył reżim Łukaszenki o prowadzenie ataku przeciwko krajom wschodniej flanki NATO i UE oraz o instrumentalne wykorzystanie migrantów.

– Od wielu tygodni Białoruś sprowadza dziesiątki tysięcy zdesperowanych mieszkańców Bliskiego Wschodu, których pod pałkami policyjnymi zmusza do przekraczania naszych granic i próbuje wywołać sztuczny ”kryzys humanitarny”. Ludzie ci koczują potem na granicy, a reżim jest głuchy na nasze oferty udzielenia im pomocy humanitarnej. Ludzie ci, imigranci, traktowani są przez reżim jak pionki w politycznej rozgrywce, obrażana jest ich godność i elementarne prawa — mówił prezydent.

– Reżim na Białorusi prowadzi atak hybrydowy na granice Polski, Łotwy i Litwy. Nie ustąpimy w tym kryzysie, bo nie zgadzamy się na instrumentalne traktowanie migrantów, na wykorzystywanie ich trudnego położenia do działań wymierzonych w bezpieczeństwo naszych granic — powiedział Duda.

Prezydent upomniał się też o prawa białoruskich opozycjonistów i działaczy polskiej mniejszości, Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta. Domagał się zwolnienia wszystkich więźniów politycznych na Białorusi.

Andrzej Duda o pandemii Covid-19

Prezydent w przemówieniu na forum ONZ mówił również o pandemii Covid-19 i jej skutkach. – Straciliśmy w ciągu 20 miesięcy 75 tys. osób, zachorowało prawie 3 miliony z 38 milionów mieszkańców naszego kraju. Nasza silna gospodarka, choć dzielnie stawiła czoła kryzysowi i dziś wróciła do niezwykle dynamicznego wzrostu, to w pierwszym roku pandemii po raz pierwszy od 30 lat takiego wzrostu nie odnotowała — wyliczał Duda.

Podkreślił, że 20 miesięcy walki z pandemią przypomniało nam o słowie “solidarność”, które w Polsce “znamy od kołyski”. – To słowo stało się symbolicznym wyznacznikiem naszej polityki, jej ideałem. Gdy mówię solidarność, myślę także o solidarności w kontekście Covid-19. I nie jest to łatwa refleksja. Zwłaszcza pod adresem nas, przywódców bogatego świata, bogatej Północy — oświadczył.

Źródło: https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/swiat/andrzej-duda-oskar%c5%bcy%c5%82-bia%c5%82oru%c5%9b-o-atak-hybrydowy-mocne-wyst%c4%85pienie-na-sesji-onz/ar-AAOGvEL?li=BBr5MK7

Przewiń do góry