Zdjęcie z ulic Kabulu, 15 sierpnia 2021 r.

Afganistan. Talibowie u wrót stolicy. Przejmą władzę nad państwem?

Talibowie kontrolują w niedzielę niemal cały Afganistan z wyłączeniem stołecznego Kabulu. Rzecznik talibów powiedział w niedzielę rano, że otrzymali oni rozkaz, by pozostać u bram Kabulu i nie wkraczać do miasta. Ich delegacja udała się do pałacu prezydenckiego celem przygotowania “przekazania władzy” – podaje Associated Press. Z Kabulu ewakuują się pracownicy ambasad.

Afganistan. Talibowie zajęli w niedzielę o poranku kolejne prowincje państwa oraz znaczną część sprzętu wojskowego. Poza ich kontrolą pozostawał po południu jedynie stołeczny Kabul i jego okolice.

Rzecznik talibów powiedział w niedzielę rano, że otrzymali oni rozkaz, by pozostać u bram Kabulu i nie wkraczać do miasta. Czekają na pokojową zmianę władzy. Oznajmił, że nie chcą oni krzywdzić ani zabijać “niewinnych afgańskich cywilów”.

Afganistan. Talibowie wstrzymali szturm na Kabul. Chcą przejąć władzę pokojowo

Przywódcy talibów przebywający w Katarze ogłosili, że nakazali bojownikom powstrzymanie się od przemocy w Kabulu i zezwolenie wszystkim, którzy chcą, na wyjazd z miasta. Wezwali kobiety w stolicy kraju, by schroniły się w bezpiecznych miejscach.

AFP podawała jednak, że na przedmieściach Kabulu rozpoczęły się o poranku szturmy talibów z różnych kierunków. Zostały wstrzymane po późniejszym komunikacie ich rzecznika. – Nie chcemy, by nawet jeden afgański cywil został zraniony lub zabity, gdy przejmiemy kontrolę, ale nie ogłosiliśmy zawieszenia broni – powiedział agencji Reutera przedstawiciel talibów.

Z drugiej strony kancelaria prezydenta Afganistanu Aszrafa Ghaniego poinformowała, że prowadzi on konsultacje z najwyższej rangi przedstawicielami NATO, a także – “w trybie pilnym” – z amerykańskim wysłannikiem na rozmowy pokojowe z talibami Zalmayem Khalilzadem.

Decyzję o ewakuacji pracowników ambasady podjęło MSW Wielkiej Brytanii. Odwrotu nie planują natomiast władze Rosji. W Kabulu rozpoczęła się w niedzielę ewakuacja ambasady USA, a na jej dachu lądują śmigłowce CH-47 Chinook, które transportują dyplomatów. – W budynku trwa niszczenie wrażliwych dokumentów – podaje AP. Do Afganistanu wysłano dodatkowych 1 tys. żołnierzy USA, by osłaniali ewakuację dyplomatów.

Afgańska armia oddała talibom dawną bazę USA. 5 tys. więźniów na wolności

W ogarniętym wojną domową Afganistanie przebywają pracownicy ambasady RP, ale i organizacji humanitarnych wraz z rodzinami. O działanie mające na celu bezpieczne sprowadzenie ich do kraju zaapelowali w liście otwartym m.in. byli ministrowie. “W czasie, kiedy polska obecność wojskowa, dyplomatyczna oraz humanitarna w latach 2002-2014 była znacząca, ich praca, poświęcenie i przyjaźń ratowały Polaków w potrzebie. Wielu dyplomatów i żołnierzy zawdzięcza im życie, a nasze działania w tamtym czasie nie byłyby możliwe bez ich pomocy. Teraz oni potrzebują pomocy. Talibowie otoczyli Kabul, a w dotychczas zajmowanych miastach zabijani są dawni współpracownicy zagranicznych kontyngentów lub przedstawicielstw dyplomatycznych […] Apelujemy do Pana Ministra o udzielenie tym ludziom pomocy. O skierowanie na tamtejsze lotnisko samolotu, który wciąż jeszcze może ich wywieźć z oblężonego miasta. O skoordynowanie akcji z sojusznikami, dopóki lotnisko w Kabulu jest pod ich kontrolą. Deklarujemy pomoc w zidentyfikowaniu tych ludzi. Czasu jest coraz mniej. Chodzi o życie tych ludzi oraz honor Rzeczypospolitej” – napisali Radosław Sikorski, Bogdan Klich, Tomasz Siemoniak, Janina Ochojska oraz Piotr Łukasiewicz. List udostępnili naszej redakcji.

Źródło:https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/swiat/afganistan-talibowie-u-wrót-stolicy-przejmą-władzę-nad-państwem/ar-AANkYyg?li=BBr5CAq

Przewiń do góry