© PAP/EPA

Afganistan: Talibowie świętują “pełną niepodległość” kraju

We wtorek w nocy na ulicach Kabulu słychać było strzały na wiwat, a bojownicy talibów wkroczyli na lotnisko w stolicy Afganistanu, z którego wcześniej odlecieli ostatni amerykańscy żołnierze, co zakończyło 20-letnią wojskową obecność USA pod Hindukuszem.

Na nagraniach udostępnianych w internecie widać jak islamscy bojownicy wkraczają na teren lotniska po opuszczeniu go przez ostatnich żołnierzy amerykańskich, tuż przed północą.

– Ostatni żołnierz USA opuścił lotnisko w Kabulu, nasz kraj zyskał pełną niepodległość – mówił rzecznik talibów, Qari Yusuf, w rozmowie z Al Jazeera TV.

Amerykańska armia opublikowała wykonane z użyciem noktowizji zdjęcie ostatniego żołnierza amerykańskiego opuszczającego Afganistan – był nim gen. Chris Donahue, dowódca 82. Dywizji Powietrznodesantowej.

Amerykanie w czasie 20-letniej obecności wojskowej w Afganistanie stracili ponad 2 400 żołnierzy. Misja w Afganistanie kosztowała USA 2 bln dolarów.

Antony Blinken, sekretarz stanu USA oświadczył, że Waszyngton jest gotów współpracować z nowym afgańskim rządem, jeśli ten nie będzie prowadził odwetu na swoich przeciwnikach politycznych w kraju.

– Talibowie chcą międzynarodowego uznania i wsparcia. Nasze stanowisko jest następujące: na uznanie i wsparcie trzeba zapracować – oświadczył sekretarz stanu USA.

Źródło: https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/swiat/afganistan-talibowie-%c5%9bwi%c4%99tuj%c4%85-pe%c5%82n%c4%85-niepodleg%c5%82o%c5%9b%c4%87-kraju/ar-AANV8ps?li=BBr5MK7

Przewiń do góry